top of page

Ny Europamester, og lige ved for danskerne


Én EM-klasse blev kørt færdig i dag, da EMX2-t-klassen sluttede i Mantova, imens næstsidste afdeling af EMX250-klassen blev kørt, heldigvis med tre danske kørere i de pointgivende heat.


Men det var altså Fantic og Maddii Racing der havde kronede dage på banen i Mantova. I EMX2-t-klassen, som de måske som de eneste har gået hårdt efter i år, har tyske Max Spies og italienske Federico Tuani, kæmpet indædt med den britiske veteran og mangedobbelte vinder af klassen, Brad Anderson, hele sæsonen. Men i dag i Mantova var det ungdommen der løb med det hele. Tuani vandt på dagen og rykkede forbi Anderson i den samlede stilling, imens Spies snuppede titlen, og så kunne festen begynde.


I EMX250 var der to afdelinger tilbage inden i dag, og der var potentiel spænding i toppen, inden bommen faldt. Kevin Horgmo hentede ind på Nicholas Lapucci i Arco di Trento, men i Mantova var Lapucci og hans 250 2-takter bedst. Han nappede to heatsejre, og er nu bare en håndfuld point fra titlen, inden sidste afdeling på tirsdag. William Kleemann, Magnus Smith og Victor Kleemann klarede alle skærene videre til de pointgivende heat, men der var desværre ikke point til de tre i denne omgang. De har chancen igen på tirsdag.



Husk at følge VM MX2 og MXGP-klasserne i morgen, live og gratis, på discovery+! OBS! Husk det KUN er på discovery+ i morgen! Så lav en bruger allerede i dag, hvis du ikke har en.


Foto: Infront Moto Racing 2021 @ M. Zanzani

 
MX-Indexbanner.jpg
banner-2022.gif
Onegripper Logo - Vertical - WhiteBlack_
Facebook Nyheder
bottom of page