Startlister til Faenza


Efter tre succesfulde GP'er i Letland, er VM-karavanen nu rykket sydpå - nærmere bestemt til det hårde underlag i italienske Faenza, hvor endnu tre afdelinger venter. Først på søndag, så onsdag og så søndag igen. Programmet er det samme, med EMX dagen inden, og så kun VM-kørsel på selve dagen. Vi har lige fundet startlisterne til dig, så du kan finde de seks danskere der er til start, fordelt over tre klasser - tre man i VM MX2! Husk nu at du kan se det hele fra Faenza, live og gratis på Dplay!


MXGP Entry List

Nmbr Surname First Name Brand Nat. Fed. Team

1 3 Febvre Romain Kawasaki FRA FFM Monster Energy Kawasaki Racing Team

2 4 Tonus Arnaud Yamaha SUI FMS Monster Energy Yamaha Factory MXGP

3 7 Leok Tanel Husqvarna EST EMF A1M Husqvarna

4 10 Vlaanderen Calvin Yamaha NED KNMV Gebben Van Venrooy Yamaha Racing

5 17 Butron Jose KTM ESP RFME JD GUNNEX KTM Racing Team

6 21 Paulin Gautier Yamaha FRA MCM Monster Energy Yamaha Factory MXGP

7 24 Simpson Shaun KTM GBR ACU SS24 KTM MXGP

8 25 Desalle Clement Kawasaki BEL FMB Monster Energy Kawasaki Racing Team

9 27 Jasikonis Arminas Husqvarna LTU LMSF Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing

10 29 Jacobi Henry Yamaha GER DMSB YAMAHA-SMACTION-MCMIGLIORI-J1RACING

11 41 Jonass Pauls Husqvarna LAT LAMSF Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing

12 43 Evans Mitchell Honda AUS MA Team HRC

13 45 De Bortoli Davide Honda ITA FMI

14 53 Walsh Dylan Honda GBR MNZ JM Honda Racing

15 61 Prado Jorge KTM ESP RFME Red Bull KTM Factory Racing

16 64 Covington Thomas Yamaha USA AMA Gebben Van Venrooy Yamaha Racing

17 77 Lupino Alessandro Yamaha ITA FMI Gebben Van Venrooy Yamaha Racing

18 84 Herlings Jeffrey KTM NED KNMV Red Bull KTM Factory Racing

19 89 Van Horebeek Jeremy Honda BEL FFM HONDA SR MOTOBLOUZ

20 91 Seewer Jeremy Yamaha SUI FMS Monster Energy Yamaha Factory MXGP

21 92 Guillod Valentin Honda SUI FFM HONDA SR MOTOBLOUZ

22 128 Monticelli Ivo GASGAS ITA FMI Standing Construct GASGAS Factory Racing Team

23 152 Petrov Petar KTM BUL BMF Team VRT Nordpesca Holland

24 189 Bogers Brian KTM NED KNMV Marchetti Racing Team KTM

25 201 Pichon Zachary Honda FRA FFM

26 211 Lapucci Nicholas KTM ITA FMI KTM Beddini MX2

27 222 Cairoli Antonio KTM ITA FMI Red Bull KTM Factory Racing

28 226 Koch Tom KTM GER DMSB KTM Sarholz Racing Team

29 243 Gajser Tim Honda SLO AMZS Team HRC

30 259 Coldenhoff Glenn GASGAS NED KNMV Standing Construct GASGAS Factory Racing Team

31 267 Bersanelli Edoardo Yamaha ITA FMI

32 297 Gole Anton Honda SWE SVEMO JWR Racing

33 555 Guryev Artem Honda RUS FMRM JM Honda Racing

34 747 Cervellin Michele Yamaha ITA FMI SDMCORSE-YAMAHA

35 760 Rauchenecker Pascal KTM AUT AMF KTM Sarholz Racing Team

36 777 Bobryshev Evgeny Husqvarna RUS MFR PAR Homes RFX Husqvarna

37 811 Sterry Adam KTM GBR ACU Hitachi KTM fuelled by Milwaukee

38 911 Tixier Jordi KTM FRA FFM JT911 KTM racing team

MX2 Entry List

Nmbr Surname First Name Brand Nat. Fed. Team

1 11 Haarup Mikkel Kawasaki DEN DMU F&H Kawasaki MX2 Racing Team

2 14 Beaton Jed Husqvarna AUS MA Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing

3 19 Olsen Thomas Kjer Husqvarna DEN DMU Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing

4 28 Vialle Tom KTM FRA FFM Red Bull KTM Factory Racing

5 39 Van De Moosdijk Roan Kawasaki NED KNMV F&H Kawasaki MX2 Racing Team

6 44 Lesiardo Morgan KTM ITA FMI steelsdrjack

7 47 Malkiewicz Bailey Honda AUS MA Honda 114 Motorsports

8 70 Fernandez Ruben Yamaha ESP RFME SDMCORSE-YAMAHA

9 75 Roosiorg Hardi KTM EST EMF Sahkar KTM Racing

10 83 Renkens Nathan KTM BEL FMB NR83

11 98 Vaessen Bas KTM NED KNMV Hitachi KTM fuelled by Milwaukee

12 101 Guadagnini Mattia Husqvarna ITA FMI Husqvarna Junior Racing Maddii

13 102 Sikyna Richard KTM SVK SMF JD GUNNEX KTM Racing Team

14 104 Sydow Jeremy GASGAS GER DMSB DIGA PROCROSS GASGAS FACTORY JUNIORS

15 105 Genot Cyril Yamaha BEL FMB iXS MXGP Team

16 115 Dickinson Ashton KTM GBR ACU

17 118 Rubini Stephen Honda FRA FFM Honda Racing Assomotor

18 161 Östlund Alvin Honda SWE SVEMO Honda Racing Assomotor

19 172 Boisrame Mathys Kawasaki FRA FFM F&H Kawasaki MX2 Racing Team

20 192 Meier Glen Yamaha DEN DMU JK Racing Yamaha

21 193 Geerts Jago Yamaha BEL FMB Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team

22 199 Crawford Nathan Honda AUS MA Honda 114 Motorsports

23 200 Zonta Filippo KTM ITA FMI MAGGIORA PARK RACING TEAM

24 209 Cenerelli Gianmarco Husqvarna ITA FMI

25 224 Teresak Jakub KTM CZE ACCR JD GUNNEX KTM Racing Team

26 240 Horgmo Kevin KTM NOR NMF Marchetti Racing Team KTM

27 253 Pancar Jan KTM SLO AMZS KTM RACESTORE MX2

28 258 Nermann Johannes Husqvarna EST EMF A1M Husqvarna

29 275 Furbetta Joakin KTM ITA FMI KTM Beddini MX2

30 313 Polak Petr Yamaha CZE ACCR iXS MXGP Team

31 324 Charlier Maxime Husqvarna FRA FFM

32 326 Gilbert Josh Husqvarna GBR ACU PAR Homes RFX Husqvarna

33 426 Mewse Conrad KTM GBR ACU Hitachi KTM fuelled by Milwaukee

34 443 Vesterinen Matias KTM FIN SML MGR Motocross Team

35 516 Laengenfelder Simon GASGAS GER DMSB DIGA PROCROSS GASGAS FACTORY JUNIORS

36 707 Spies Maximilian Husqvarna GER DMSB Husqvarna Junior Racing Maddii

37 783 Toriani Enzo Husqvarna FRA FFM E2T RACING TEAM

38 919 Watson Ben Yamaha GBR ACU Monster Energy Yamaha Factory MX2 Team

39 959 Renaux Maxime Yamaha FRA FFM YAMAHA-SMACTION-MCMIGLIORI-J1RACING

EMX125 Presented by FMF Racing

Nmbr Surname First Name Brand Nat. Fed. Team

1 3 Lata Valerio KTM ITA FMI Marchetti Racing Team KTM

2 4 Congost Gerard GASGAS ESP RFME RFME GASGAS MXJUNIOR TEAM

3 8 Viano Andrea Husqvarna ITA FMI

4 12 Osterhagen Haakon KTM NOR NMF Creymert Racing

5 15 Karu Romeo Husqvarna EST EMF

6 16 Brida Alberto TM ITA FMS

7 17 Bal Junior Husqvarna BEL FMB

8 19 Pumpurs Mairis Yamaha LAT LAMSF Yamaha Europe EMX125 MJC

9 23 Sarasso Tommaso KTM ITA FMI

10 24 Braceras David GASGAS ESP RFME RFME GASGAS MXJUNIOR TEAM

11 27 Roulet Lucas Husqvarna BEL FMB

12 32 Bonacorsi Andrea Fantic ITA FMI

13 33 Karssemakers Kay Yamaha NED KNMV Yamaha Europe EMX125 MJC

14 44 Soulimani Saad Husqvarna FRA FFM Team VRT Nordpesca Holland

15 47 Sella Suff KTM ISR MEMSI Team Dragon Moto

16 70 Kees Valentin KTM GER DMSB KTM Kosak Racing

17 72 Everts Liam KTM BEL FMB KTM Liamski

18 75 De Sanctis Matteo Husqvarna ITA FMI

19 79 Rausov Artemy KTM RUS KNMV

20 83 Lane Ethan KTM GBR ACU Hitachi KTM fuelled by Milwaukee

21 96 Alonso Rodilla Victor Yamaha ESP RFME Team Yamaha Ausio

22 115 Roncoli Andrea Husqvarna ITA FMI

23 129 Maggiora Niccolo Husqvarna ITA FMI

24 131 Nickel Cato KTM GER DMSB WZ-RACING

25 172 Valk Cas KTM NED KNMV TBS Conversions Racing Team

26 207 Cazal Xavier KTM FRA FFM Team VHR KTM Racing

27 212 Zampino Davide KTM ITA FMI

28 241 Duhamel Nicolas Husqvarna FRA FFM

29 242 Kucherov Nikita KTM RUS KNMV

30 247 Miot Florian KTM FRA FFM KTM DIGA Junior Racing

31 252 Sanchez Raul Yamaha ESP RFME Team Yamaha Ausio

32 253 Brumann Kevin Yamaha SUI FMS iXS MXGP Team

33 304 Mazzantini Tiberio KTM ITA FMI KTM RACESTORE MX2

34 309 Farres Guillem GASGAS ESP RFME RFME GASGAS MXJUNIOR TEAM

35 319 Prugnieres Quentin Marc KTM FRA FFM BUD Racing Kawasaki

36 330 Gimm Daniel Yamaha ITA FMI

37 344 Razzini Pietro Husqvarna ITA FMI

38 373 Canet Edgar KTM ESP RFME

39 399 Ladini Alberto KTM ITA FMI

40 404 Tecsi Laszlo KTM HUN MAMS

41 408 Smulders Scott Husqvarna NED KNMV No Fear/Jumbo BT Racing Team

42 420 Rossi Andrea KTM ITA FMI

43 432 Van Erp Ivano Yamaha NED KNMV Yamaha Europe EMX125 MJC

44 437 Venhoda Martin KTM CZE ACCR NR83

45 484 Kooiker Dave Yamaha NED KNMV Hutten Metaal Yamaha Racing

46 509 Moens Yoran KTM BEL FMB TBS Conversions Racing Team

47 532 Piller Constantin KTM GER DMSB KTM Kosak Racing

48 568 Palsson Max KTM SWE SVEMO WZ-RACING

49 572 Pedersen Rasmus KTM DEN DMU WZ-RACING

50 651 Vettik Meico KTM EST EMF

51 657 Fueri Alexis Yamaha FRA FFM

52 707 Bertin Rocco KTM ITA FMI

53 741 Volovich Daniel KTM BLR BFMS KTM DIGA Junior Racing

54 838 Voxen Kleemann William Husqvarna DEN DMU

55 938 Bicalho Rodolfo KTM BRA FMI

EMX2T Presented by FMF Racing

Nmbr Surname First Name Brand Nat. Fed. Team

1 3 Tuani Federico Husqvarna ITA FMI Husqvarna Junior Racing Maddii

2 21 Lolli Marco Yamaha ITA FMI

3 40 Michelis Martin KTM EST EMF

4 60 Anderson Brad KTM GBR ACU Verde Substance KTM

5 62 Lusbo Andero Husqvarna EST EMF

6 158 Maiolani Gianmarco Husqvarna ITA FMI

7 161 Williams Aidan KTM GBR ACU

8 197 Haas Thomas Husqvarna GER DMSB

9 202 Nedved Jonas KTM CZE ACCR

10 254 Marques Alexandre Husqvarna POR FMP

11 270 Barbaglia Eugenio Husqvarna ITA FMI Husqvarna Junior Racing Maddii

12 331 Freidig Loris Yamaha SUI FMS

13 347 Klein Johannes KTM AUT AMF

14 365 Christensen Nikolaj Skovgaard KTM DEN DMU

15 371 Iacopi Manuel Yamaha ITA FMI JK Racing Yamaha

16 380 Piazza Massimiliano KTM ITA FMI

17 385 Zenato Sebastian Husqvarna ITA FMI

18 393 Martelli Thomas Husqvarna ITA FMI

19 499 Alberio Emanuele KTM ITA FMI

20 531 Hellrigl Florian KTM AUT AMF

21 651 Tinkler-Walker Kade Suzuki CAN FMP

22 838 Ermini Paolo Husqvarna ITA FMI

23 885 Rampoldi Jacopo KTM ITA FMI MGR Motocross Team

24 888 Deghi Gianluca KTM ITA FMI

25 926 Trelluyer Louis Yamaha FRA FFM

26 974 Tamai Mario KTM ITA FMI MGR Motocross Team


Find tidsplanen her: http://docs.mxgp.com/tvinfo/2020_MXGP_of_Italy_Timetable.pdf


Foto: Juan Pablo Acevedo

Untitled-1.png

© 2013 MX-IndeX - A part of #591 Arts.