top of page

0.016 sekund fra dansk sejr på førstedagen i Tensfeld!

  • Forfatters billede: Mikkel591
    Mikkel591
  • 19. jul.
  • 3 min læsning
ree

Danskerne viste sig frem på fornem vis i dag, hvor ADAC MX Masters var rykket til nordtyske Tensfeld, og der ventede endnu et slag i sandet.


I Youngster-klassen var danskerne nemlig med til at definere tingene! Som sædvanlig køres der et heat om lørdagen, og her var de danske kørere flyvende! Mads Fredsøe har vundet de sidste to afdelinger af serien, og indtager femtepladsen i mesterskabet - endda efter at have misset første afdeling med skade. Og det var meget, meget tæt på at fynboen startede i Tensfeld, som han slap i Dreetz. Mads kom godt fra start og jagtede Bradley Mesters det meste af heatet, og kom forbi lige til sidst! Desværre så hollænderen en åbning - han var nødt til at kratte større med albuen - i sidste sving, og så var der drag race til målflaget. Et race som Mads altså endte med at tabe med sølle 0.016 sekund ... I morgen er der dog en chance mere! Lige efter Mads på tredjepladsen, kom Nicolai Skovbjerg ind. Nicolai måtte arbejde sig op nedefra, men som så mange gange før, så var der ikke ret mange på vejen der var et match for den danske #2. Nicolai indtager fjerdepladsen i mesterskabet, og det var en fornøjelse at se to danskere i top 3! Og så skal vi ikke glemme Lucas Bruhn, når vi snakker opkørsler. Lucas startede udenfor pointene, men krydsede målstregen som nummer 11! En bedre start i morgen, så dufter det af at vi skal svinge ekstra meget med Dannebrog. Sebastian Lorenzen var ligeledes på pletten, og han var ikke langt fra pointene, mens Frederik Stampe desværre ikke var i aktion fra sin plads som 2. reserve. Desværre ingen heat - men en god portion erfaring mere - til Emil Gjedde i denne omgang.


I Masters-klassen var der også godt med danskere på pletten - som der som regel plejer, når vi rammer Tensfeld - og i første heat i dag, endte Rasmus Pedersen som bedste dansker på 20. pladsen, efter ellers at have været længere fremme i heatet. Jakob Kjær Nielsen var ikke langt efter på 25. pladsen, desværre efter uheld i heatet, efter ellers at have fået et brag af en start på det! Desværre ingen point heller til Glen Meier og William Kleemann. Danskerne har en chance igen i morgen - og tempo til meget mere! Sejren tog norske Håkon Fredriksen sig af, efter på imponerende vis at have kørt sig op igennem feltet - blandt andet lige forbi den nuværende spydspids i VM i MX2-klassen, Simon Längenfelder, der endte som 5'er på sin 250'er.


I 125-klassen blev der i dag kun kørt kvalifikation til bommen til i morgen, og her blev Jacob Bloch bedste dansker og kører ind til bommen som nummer 10. Kun tre pladser efter ham sluttede Bertram Thorius, mens Storm Maymann sluttede kvalen' som nummer 16. Casey Karstrøm og Søren Winther kører ind lige efter hinanden, som nummer 28 og 29, mens Marius Simonsen - der indtil for ganske nylig altså var skadet - kører ind som nummer 39.


Sammen med ADAC MX Masters, bliver der i Tensfeld også kørt endnu en afdeling af det tyske mesterskab for kvinder. Her var der også en gæv håndfuld danskere med, hvor Barbara Aagaard var den helt store oplevelse, med en stærkt hjemkørt sjetteplads i dagens heat. Anna Legaard sluttede som nummer 19, mens Frida Gjedde - der fører DM i Pige-klassen - sluttede som nummer 25. Sejren tog den tidligere mangedobbelte verdensmester, italienske Kiara Fontanesi.




Foto: Steve Bauerschmidt

 
 
MX-Indexbanner.jpg
banner-2022.gif
Onegripper Logo - Vertical - WhiteBlack_
Facebook Nyheder
bottom of page