Det Kongelige Teater søger motocrosskørere

INFOMØDE OM MX'ERNES ROLLE OG STILLINGEN, PÅ ONSDAG D. 30/3, KLOKKEN 18, HOS HEDELANDS MOTORKLUB. KOM OG FÅ INFO OM FORESTILLINGEN, OG BLIV KLOGERE PÅ HVAD DER SKAL SKE. UFORPLIGTENDE OG MED INSTRUKTØR/RELEVANTE PERSONER TIL STEDE.
Det Kongelige Teater laver Kong Arthur i Ulvedalene i Kongens Dyrehave til sommer, og søger motocrosskørere til at være med i forestillingen.
Motorcross-coach Brian Kjær Jørgensen er tilknyttet som konsulent på motorcykelscenerne og Mikkel Wendelboe fra MX-indeX kommer til at tage billeder og måske skyde lidt film. Og I kommer til at køre på nogle fede el-motocross-maskiner - fra nul til max fart på et splitsekund - så der er meget at glæde sig over!
Opgaven som motocrosskører på Kong Arthur indebærer:
- 2 kostumeprøver á ca. 30 min efter aftale med kostumeafdelingen.
- 2-3 motocrossprøver aften eller weekend i perioden 20. marts til 2. maj efter aftale.
- 7-9 forestillingsprøver i tidsrummet 17-23 i perioden 2. maj til 20. maj – det er vigtigt, at du er til rådighed i hele perioden og kan indkaldes med dags varsel (søndag altid fri).
- 30 forestillinger i perioden 24. maj til 2. juli (søndag altid fri – mandag fri på nær 20. og 27. juni). Mødetid under forestillinger: 21-23.
Se traileren til forestillingen her.
Se mere om forestillingen på Det Kongelige Teaters hjemmeside her.
Samlet honorar: 25.000 kr.
Kontakt forestillingsleder Louise Blum fra Det Kongelige Teater for yderligere information – eller hvis du bare vil spørge om noget.
Mvh
Louise Blum
lobl@kglteater.dk
25 51 70 26