Startlister til ADAC SX Cup-finalen!


Det er blevet 2020, og det betyder at vi skal have afgjort vinterens ADAC SX Cup! Sidste stop er i Dortmund i den kommende weekend, hvor der er lagt op til tre dages brag - heldigvis med dansk deltagelse! Fire mand, fordelt på tre klasser, er klar i Tyskland. Frederik Goul Jensen i SX1-klassen, Magnus Smith i 125-klassen, som han jo vandt sidste gang i Chemnitz, og så Mathias Tang og Lucas Ankjær i SX2-klassen. Ankjær er blevet sin skade kvit, og er klar til endnu en omgang supercross. Tag et kig på startlisterne herunder!

SX1

1 Richier Florent FRA KMP-Honda-Racing Honda

4 Thury Dominique GER Team Zweiradsport Schmitz Husqvarna

5 Pellegrini Angelo ITA Motorrad Waldmann Honda

6 Ramette Thomas FRA Twenty Suspension Suzuki

15 Breece Ryan USA Meyer Racing Team Yamaha

17 Schaffter Kim SUI Hfour Racing Team by Energybody Kawasaki

20 Aranda Greg FRA Sturm Racing Team Kawasaki

33 Featherstone Gradie GBR Meyer Racing Team Yamaha

56 Starling Justin USA Team Castrol Power1 Suzuki Moto-Base Suzuki

57 Richardson Jackson AUS Team Castrol Power1 Suzuki Moto-Base Suzuki

69 Bowers Tyler USA Monster Energy Kawasaki Elf Team Pfeil Kawasaki

85 Soubeyras Cedric FRA Twenty Suspension Husqvarna

114 Schmidt Nick USA Team Castrol Power1 Suzuki Moto-Base Suzuki

131 Aubin Nicolas FRA Sturm Racing Team Suzuki

134 Neugebauer Filip CZE Monster Energy Kawasaki Elf Team Pfeil Kawasaki

137 Escoffier Adrien FRA Meyer Racing Team Honda

155 Brunell Jack GBR STC Racing IXS Kawasaki

221 Ballanger Kevin FRA Becker Racing Yamaha

225 Lefrancois Charles FRA Twenty Suspension Suzuki

259 Lebeau Julien FRA Monster Energy Kawasaki Elf Team Pfeil Husqvarna

411 Dercourt Nicolas FRA Privateer mx-team Suzuki

412 Jensen Frederik Goul DEN Alfa Suspension Racing Kawasaki

426 LaMay Ben USA KTM Sarholz Racing Team KTM

707 Kappel Robin FRA VisuAlz Production by SAS Kawasaki Kawasaki

727 Maillard Boris FRA stielergruppe.mx johannes-bikes Suzuki Suzuki

747 Basaula Hugo POR VisuAlz Production by SAS Kawasaki Kawasaki

800 Alessi Michael USA Sturm Racing Team Honda

817 Clermont Jason FRA Hfour Racing Team by Energybody Kawasaki

871 Izoird Fabien FRA Monster Energy Kawasaki Elf Team Pfeil Kawasaki

911 Tixier Jordi FRA KTM Sarholz Racing Team KTM

SX2

5 Lausch Max GER Twenty Suspension Husqvarna

11 Clayton Ben GBR VisuAlz Production by SAS Kawasaki Kawasaki

26 Demartile Dare USA Sturm Racing Team Honda

58 Ankjaer Lucas DEN Becker Racing Honda

72 Imbert Lucas FRA Meyer Racing Team Yamaha

77 Moranz Kevin USA Team Castrol Power1 Suzuki Moto-Base Suzuki

81 Hsu Brian GER BULLS.Xtreme HUSQVARNA SX Racing KTM

96 Ostermann Carl GER BULLS.Xtreme HUSQVARNA SX Racing Husqvarna

99 Kobusch Lance USA Monster Energy Kawasaki Elf Team Pfeil Kawasaki

103 Menger Luca Pepe GER KMP-Honda-Racing Kawasaki

111 Fonveille Calvin FRA Monster Energy Kawasaki Elf Team Pfeil Kawasaki

124 Tang Mathias DEN Alfa Suspension Racing KTM

127 Frederiksen Hakon NOR Becker Racing Yamaha

144 Graca Diogo POR Team Castrol Power1 Suzuki Moto-Base Suzuki

145 Bussink Jeroen NED Alfa Suspension Racing Suzuki

211 Lapucci Nicholas ITA Privateer mx-team KTM

251 Andres Yannick GER VisuAlz Production by SAS Kawasaki Kawasaki

260 Woodcock Dylan GBR Monster Energy Kawasaki Elf Team Pfeil Kawasaki

278 Cattani Kevin ITA Privateer mx-team Husqvarna

319 Grajwoda Jimmy FRA Becker Racing KTM

331 Fridlund Adam SWE Raths motorsports KTM

338 Bonifacio Andrea ITA stielergruppe.mx johannes-bikes Suzuki Suzuki

355 Crown Joey USA Sturm Racing Team Yamaha

369 Boldrini Axel FRA KTM Sarholz Racing Team KTM

399 Wewers Daniel GER Alfa Suspension Racing Honda

491 Haberland Paul GER Motorrad Waldmann Honda

520 Clochet Jimmy FRA Monster Energy Kawasaki Elf Team Pfeil Kawasaki

543 Dohmann Nick GER Team Castrol Power1 Suzuki Moto-Base Suzuki

838 Verhelst Tallon BEL Hfour Racing Team by Energybody Kawasaki

851 Briatte Clément FRA Hfour Racing Team by Energybody Kawasaki

945 Bourdon Anthony FRA STC Racing IXS Honda

955 Chetnicky Gabriel POL stielergruppe.mx johannes-bikes Suzuki Suzuki

975 Roussaly Julien FRA Sturm Racing Team Husqvarna

125

13 Weber Lukas GER Team Zweiradsport Schmitz Husqvarna

22 Prochnau Jonas GER B&B Mallon Racing KTM

37 Massury Carl GER KTM Sarholz Racing Team KTM

54 Schwarz Lukas GER Privateer mx-team KTM

92 Krahn Collin GER Alfa Suspension Racing KTM

99 Rathoursky Petr CZE Privateer mx-team KTM

256 Smith Magnus DEN Becker Racing Yamaha

314 Bergmann Pius GER Sturm Racing Team KTM

376 Weirauch Justin GER Zimba RCT KTM

505 Koch Dorian FRA Sturm Racing Team KTM

857 Tonin Oscar FRA Becker Racing Husqvarna

922 Hemmerling Sascha GER Offroad-Park Ostsee-Racing KTM

Og husk at holde øje med MX-Index, vi skal nemlig nok smide op, når vi har links til livestream fra Tyskland.

Foto: Steffen Schollbach / www.pixel-cross.com

Untitled-1.png

© 2013 MX-IndeX - A part of #591 Arts.