Southwick venter danskerne i Pro Motocross
- Mikkel591

- 27. jun.
- 1 min læsning

Efter en weekends pause er AMA Pro Motocross tilbage i aften, når det er kalenderens notorisk mest sandede indslag der venter, i form af banen i Southwick. Traditionelt set et sted de europæiske kørere haft ry for shine mest, og der er som altid gode muligheder for Mikkel Haarup - ikke på grund af banen, men fordi danskeren simpelthen bare er rigtig dygtig. Samtidig skal Matti Jørgensen på jagt efter endnu mere - nu hvor pointene i 450-klassen ikke var langt væk sidst.
Vi har lige links og startlister til dig, så du kan blive helt klar!
For det første, så kan man se med live her: https://www.supermotocross.tv/intl/?utm_content=mx
Du kan finde hele tidsplanen her: https://promotocross.com/race/hangtown-motocross-classic
(Bemærk at amerikanerne endelig har valgt at følge MXGP, og sørge for et sted tiderne er justeret til der hvor man befinder sig. Stadig i AM/PM-tider, men de prøver. Du kan finde regulerede starttidspunkter - der viser hvornår tingene starter i Danmark, hvis du er i Danmark - til alle afdelingerne her: https://promotocross.com/tv-schedule)
Startlister, live timing og resultater, når de kommer op, kan du finde her: https://results.promotocross.com/results/?p=view_event&id=472512
Tag en tur på banen her:






